Düzenli spor yapmanın çocukların zihinsel, bedensel ve ruhsal gelişimine büyük katkı sağladığı bilimsel bir gerçek. Bu katkıyı arttıracak en önemli unsurlardan biri ise özel antrenmanlar.

Basketbol, voleybol, futbol; kısacası herhangi bir spor dalında bireysel antrenman yapan çocukların gelişiminde gözle görülür ciddi artış kaydediliyor. Bu anlamda velilere büyük görev düşüyor. Velilerin tıpkı matematik gibi, yabancı dil gibi sporda da bireysel eğitimi önemsemesi, çocuklarını bu yönde desteklemesi, “ne yaparsan yap, en iyisini yap” düşüncesine sahip olması gerekiyor. Önemli derslerde çocuğa sağlanan özel ders desteğinin, sporda da sürdürülmesi onun tüm hayatını etkiliyor.

Özellikle takım sporları ile uğraşan çocuklarda özel antrenman daha çok önem kazanıyor. Örneğin 1 saat içerisinde o sahayı takım sporlarında 15 kişi kullanıyorsa 1 saat 15’e bölünüyor, antrenör 15 farklı kişiyle ilgileniyor. Halbu ki özel antrenmanda antrenör tüm zamanını bir kişiye ayırıyor. Takım antrenmanlarında 5 şut atılıyorsa özel antrenmanlarda 200 şut atılabiliyor. Bireysel antrenmanlarda koç ile sağlanan abi-kardeş samimiyeti de daha fazla oluyor ve bu ilişki çocuğa büyük avantaj sağlıyor.

Özel antrenman yapan çocukların derslerinde de gözle görülür iyileşme izleniyor. Bir sporla ilgilenen, hele hele bireysel spor programlarından herhangi birine katılan çocuğun özgüveni ve sosyal çevresinde statüsü artıyor.

Sporla uğraşmanın çocuğa kazandıracağı en önemli değerlerden biri de tek başına mücadele etmeyi öğrenmek.

Çocuklarının başarılı olabilmesi için okullarından sosyal hayatlarına kadar her alanda arkalarında duran, başarısızlığa uğramaması için ellerinden geleni yapan velilerin, tek başına mücadeleyi öğrenmesi için çocuklarına yapacakları en büyük iyilik bu anlamda spora yönlendirmeleri.

Bir takım sporu ile ya da herhangi bir spor dalıyla uğraşan çocuk sahaya çıktığında tıpkı yetişkin gibi mücadele ediyor. O sırada yanında ne ailesi, ne bir başkası bulunuyor. Takım sporuysa takım arkadaşlarıyla, bireysel sporsa tek başına tüm enerjisini ortaya koyuyor. Sahada, hakem önünde ya yenecek ve başarılı olacak ya başarısız olacak. Biliyor ki iyi mücadele etmezse geride kalacak. Geride kaldığında onu itekleyecek anne-babası olmayacağı için mücadele etmeyi öğrenecek. İşte bu noktada özel antrenmanın önemi bir kez daha devreye giriyor. Çocuğun bireysel becerilerini en üst noktaya çekebilmek, mücadele gücünü arttırmak için özel antrenman kilit rol oynuyor.

Özel antremanda dikkat edilmesi gereken konu ise şu; Özel antremanlara giden her sporcu zaten kendi antrenörlerinin iyi olduğuna inanıyor. Bu noktada özel antrenmanda kullanılan ekipmanlar devreye giriyor ve doğru ekipmanla doğru şekilde egzersiz yapılması gerekiyor. Tüm spor dallarında doğru ekipmanla tekrar tekrar yapılan doğru egzersiz çocukta kas hafızasının oturmasını sağlıyor. Bireysel antrenman bu denli önemliyken velilerin çocuklarının geleceği için kaynak ayırarak onları güvenilir ellere, güvenilir kuruma emanet etmeleri gerekiyor.

Anadolu Birlik Spor Kulübü; basketbol, voleybol ve futbolda bireysel beceri gelişim programlarıyla geleceğin sporcularını yetiştiriyor, özel antrenman programlarında Ankara’nın en etkin kulübü olarak anılıyor.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this