Basketbolla ilgili en fazla merak edilen konulardan biri; “Basketbol oynamak boy uzatır mı?” sorusunun yanıtı.

Birçok kişinin sırf bu nedenle basketbola yöneldiği, ailelerin çocuklarını boyu uzasın beklentisiyle basketbol kurslarına gönderdikleri bilinen bir gerçek.

Peki, basketbol oynayanların boyu gerçekten uzar mı? Sanılanın aksine basketbol boy uzatmıyor, genellikle basketbola başlayan çocuklar arasında boyu uzun olanlar basketbola devam edebiliyor.

Boyu kısa olup da basketbola devam eden sporcuların ise mutlaka ekstra özellikleri oluyor. Bunlar sporcunun ekstra şut atması, ekstra zıplaması, aşırı çabuk olabilmesi gibi yüksek performans gerektiren özellikler.

Zaten birinci lig veya süper lig takımlarına bakıldığında 1.90’nın altında oyuncu nadiren görülür. Az önce de ifade ettiğimiz gibi daha kısa olan oyuncular mutlaka ekstra özellikli.

Basketbol beklenildiği kadar boy uzatmıyor ancak diğer birçok spor dalı gibi boy uzamasına katkı sağlıyor. Tabi doğru spor, doğru yaşta yapılırsa…

Bilindiği gibi vücudumuzu sadece kemikler ve iskeletimiz taşımıyor. Aynı zamanda kaslarımız da taşıyor.

Küçük yaşlardan itibaren doğru sporu, doğru hocalar eşliğinde ve doğru ekipmanlarla yapan bir çocuk, her şeyden önce kas gelişimi açısından yaşıtlarından önde oluyor. Tam zamanında uygun spora başlayan ve düzenli devam ettiren, yanı sıra düzenli uyuyan ve sağlıklı beslenen çocukların kemikleri uzayabileceği en son noktaya kadar uzuyor.

Buna karşılık sporla haşır neşir olmayan çocukların kas gelişimi daha zayıf olduğundan, kemiklerin üzerinden binen vücut ağırlığından dolayı kemik uzayacağı % 100 noktaya kadar uzayamıyor.

Kısacası küçük yaşlardan itibaren doğru sporu yapan çocuklarla, yapmayan çocukların arasındaki boy farkı 4-5 santimetreye kadar çıkıyor.

Yanı sıra spor yapmak yalnızca kemiğin uzamasına katkı sağlamıyor. Aynı zamanda çocuğun düzgün bir posture (duruşa) sahip olmasını, yani daha dik durmasını sağlıyor.

Düzgün posture sahip çocuklar ile aynı boyda ancak düzgün posture sahip olmayan çocuklar arasında da birkaç santimlik fark hemen göze çarpıyor.

Dolayısıyla ister basketbol ister yüzme olsun çocukların mutlaka bir spor dalıyla ilgilenmesi gerekiyor.

Anadolu Birlik Spor Kulübü (ABSK) basketbol, voleybol, futbol başta olmak üzere hemen her spor dalında nitelikli eğitim faaliyetlerini sürdürmeye, Türk sporuna yıldız sporcular yetiştirmeye devam ediyor.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this